Комп’ютерний вірус

Шкідливий код, який може пошкодити або видалити файли та програми на вашому комп’ютері.

Що таке комп’ютерний вірус?

Це вид шкідливого програмного забезпечення, яке здатне поширювати свої копії з метою інфікування та пошкодження даних на пристрої жертви. Віруси можуть потрапити на комп’ютер з інших вже інфікованих пристроїв, через носії інформації (CD, DVD тощо) або через Інтернет-мережу.

Вірусна програма: основні види

Файлові — інфікують файли з розширеннями «.exe» або «.com».

Скриптові — підвид файлових вірусів, написаних на різних мовах скриптів (VBS, JavaScript, BAT, PHP тощо). Цей тип здатний інфікувати інші формати файлів, наприклад HTML.

Завантажувальні — атакують завантажувальні сектори змінних носіїв (диски, дискети та флеш-накопичувачі), встановлюючись під час запуску пристрою.

Макровіруси вбудовуються в програми для роботи з текстами або електронними таблицями. Прикладом є Microsoft Word (.doc) та Microsoft Excel (.xls).

Коротка історія

У 1983 році Фредерік Коен, студент Південно-Каліфорнійського університету, та професор Леонард Адлеман заклали основу для дослідження комп’ютерних загроз.

3 листопада 1983 року Фредерік вперше продемонстрував програму, подібну на комп’ютерний вірус, яка могла самостійно встановлюватися та інфікувати інші системи.

У цей час його викладач, професор Леонард Адлеман, ввів термін «комп’ютерний вірус».

У рамках своєї роботи 1984 року Коен написав працю під назвою «Комп'ютерні віруси — теорія та експерименти». Це був перший науково-дослідний документ, який використав даний термін.

Відомі приклади

Найбільш масштабною загрозою вважається, комп’ютерний вірус «Меліса», розроблений у 1999 році американцем Девідом Л. Смітом. Протягом декількох годин загроза інфікувала десятки тисяч комп’ютерів у всьому світі, в тому числі і пристрої державних установ. Варто зазначити, що загроза поширювалася електронною поштою із вкладеним документом Word, після чого інфікований лист автоматично надсилався ще на 50 адрес жертви.

За даними дослідників, шкідлива програма «Меліса» завдала збитків у розмірі 80 мільйонів доларів США.

Дізнатися більше

Друга найвідоміша атака була спричинена вірусом «Мікеланджело» у 1991 році. Загроза інфікувала дискові операційні системи, а саме головний завантажувальний запис жорсткого диска та завантажувальний сектор дискети. Особливістю цього шкідливого програмного забезпечення стала активація в день народження великого митця Мікеланджело. Цей збіг змусив дослідників дати саме таку назву цій загрозі.

І хоча її точне походження невідоме, існує припущення, що вона була створена в Австралії чи Новій Зеландії.

За даними дослідників, шкідлива програма «Мікеланджело» інфікувала більше 5 мільйонів комп’ютерів в усьому світі, а збитки за втрачені дані оцінюють у розмірі від 20 до 30 тисяч доларів США.

Програма для захисту від вірусів

Спеціалісти ESET рекомендують використовувати надійне рішення для забезпечення захисту від комп’ютерних вірусів. Продукт також дозволяє виявляти різні шкідливі програми, зокрема руткіти, черв’яки та програми-вимагачі, а також блокувати фішингові атаки.

Крім цього, рекомендується здійснювати регулярне оновлення операційної системи та всіх програм на пристрої, а також уникати відкриття підозрілих посилань або файлів в електронній пошті від невідомих відправників.

Забезпечте захист від сучасних кіберзагроз

ESET HOME Security Premium

Преміум-захист для досвідчених користувачів.

ESET HOME Security Premium

Преміум-захист для досвідчених користувачів.

ESET HOME Security Premium

Преміум-захист для досвідчених користувачів, який заснований на ідеальному поєднанні точності виявлення, швидкості роботи та зручності у використанні.