Основні правила безпечної роботи на комп‘ютері

Популярність Інтернет-мережі зростає з кожним роком, не говорячи вже про широке використання комп'ютерів, планшетів, змінних носіїв інформації та багатьох інших портативних пристроїв. Більш того, всесвітня павутина стала невід'ємною частиною життя практично кожного з нас. Щодня ми використовуємо Інтернет не тільки для отримання різного роду інформації, відправки електронної пошти, спілкування з друзями, онлайн ігор, але й робимо електронні платежі, купуємо товари онлайн та здійснюємо безліч інших фінансових операцій. Як наслідок, зростає і кількість випадків несанкціонованого втручання в електронні скриньки користувачів, зломів банківських рахунків через мережу Інтернет, незаконного доступу до інформаційних баз різноманітних підприємств та багато іншого. Іншими словами, з розвитком Інтернет-технологій зростає і рівень шахрайства у цій сфері.

Мотивовані фінансовим збагаченням, кіберзлочинці все частіше стають професіоналами і навіть підприємцями, розробляючи, розповсюджуючи та використовуючи шкідливий код та шкідливі сервіси. Сьогодні зловмисники використовують для своєї злочинної діяльності все більш витончені методи атак, інструменти та стратегії. Як наслідок, жертвою кіберзлочинців може стати кожен користувач Інтернет-сервісів - прихильник ресурсів новин, онлайн гравець, активний відвідувач форумів і блогів, любитель соціальних мереж, користувач загальнодоступних Wi-Fi зон та багато інших. Більш того, навіть не підключений до всесвітньої павутини комп'ютер може бути інфікований за допомогою простої USB-флешки або будь-якого іншого медіа носія. При цьому значних збитків може зазнати як велике підприємство, так і домашній користувач. Відзначимо, що якщо бізнес-структури ще, як правило, усвідомлюють розмір та цінність можливої втрати, то домашні користувачі часто навіть не підозрюють про те, яким "скарбом" вони володіють: ім'я, адреса електронної скриньки, особисті контакти, сторінки в соціальних мережах, паролі до ролевих онлайн ігор - все це може стати могутнім інструментом в руках кіберзлочинців.

Ще вчора такі широко популярні операційні системи як Windows, Mac, Linux, Android здавались усім надійними та захищеними. Сьогодні ж нам відомо ряд випадків заражень кожної з цих платформ. Це ще раз говорить про те, що кіберзлочинці не дрімають і їх технології не стоять на місці. Захищені платформи та ефективні сьогодні антивірусні програми завтра вже можуть не спасти. При цьому причина цьому не їх якість, а швидкий розвиток технологій вірусописання. У зв'язку з цим спеціалісти ESET підготували для користувачів декілька основних правил безпечної роботи на комп'ютері.

1. Працюйте на комп'ютері під обліковим записом з обмеженими правами. Це є дуже важливою умовою безпечної роботи, оскільки значно обмежує можливості запущеного шкідливого коду, при цьому не обмежує користувача у роботі зі стандартним колом задач. Права адміністратора необхідні тільки для налаштування операційної системи, інсталяції програмного забезпечення та інших адміністративних задач.

2. Будьте дуже уважними під час роботи з електронною поштою. Якщо відправник поштового повідомлення Вам невідомий, відкривати вкладення з такого листа категорично не рекомендується, що б не вміщувало дане повідомлення. Пам'ятайте, банки та інші організації ніколи не проситимуть Вас відправити онлайн номер рахунку, PIN-код та іншу конфіденційну інформацію. Ніякі оновлення, патчі, апдейти для комп'ютерів не розповсюджуться поштою. Більш цього, навіть якщо відправник Вам відомий, це не гарантія того, що вкладення безпечне. У таких випадках рекомендується спочатку зберігати вкладення у спеціально створеній папці на жорсткому диску та перевіряти їх антивірусом. Після успішної перевірки вкладення антивірусною програмою відкривайте його вже з цієї папки.

3. Пам'ятайте - широко розповсюджені сьогодні програми, які надають можливість користувачам обмінюватися текстовими повідомленнями, є джерелом розповсюдження різноманітних загроз. Не відкривайте підозрілі файли або посилання, отримані від незнайомих авторів, або не з'ясувавши у відправника походження вкладення. Не відповідайте на повідомлення від людей, яких Ви не знаєте, та не додавайте незнайомців до Ваших контактів. Не відправляйте у миттєвих повідомленнях конфіденційну інформацію або особові дані, наприклад, номери кредитних карток, банківські реквізити, паролі або такі особові ідентифікаційні дані як номер телефону та адреса проживання. Також не варто ділитися своїм нік-іменем та адресою електронної пошти.

4. Будьте обережними при роботі зі змінними носіями (USB-флешки, CD/DVD-диски). Це такий же розповсюджений спосіб зараження комп'ютера, як і Інтернет. Не користуйтесь автозапуском з флешек (виникаюче віконце з пропозицією що-небудь завантажити при підключенні флешки) та не відкривайте файли зі змінних пристроїв без попередньої перевірки їх антивірусними програмами.

5. Встановіть та перевіряйте параметри безпеки та конфіденційності під час використання соціальних мереж - при розміщенні даних у соціальних мережах (наприклад, на стіні Facebook) повністю втрачається контроль доступу до інформації. Іншими словами, у випадку необережності можна надати доступ до конфіденційної інформації всьому світові.

6. Не переходити за випадковими посиланнями. Дуже часто зловмисники користуються довірливістю користувачів, охоче клікаючих на посилання із заманливими назвами і таким чином завантажуючих та запускаючих шкідливу програму.

7. Не використовуйте нелегальне, "ламане" програмне забезпечення, оскільки воно може бути шкідливим.

8. Піклуйтесь про цілість своїх даних. Пам'ятайте, що результат Вашої інтелектуальної праці у вигляді документів, баз даних, поштової бази, будь-яких інших файлів необхідно періодично зберігати в архівах.

9. Періодично (приблизно раз на тиждень) здійснюйте повне сканування комп'ютера антивірусною програмою.

10. Оновлюйте операційну систему Windows, офісний пакет та інші продукти компанії Microsoft, а також веб-браузери, Adobe Flash, Adobe Reader. Оновлення та нові версії закривають уразливі місця, через які шкідливе ПЗ може потрапити на Вашу систему та інфікувати її.

Відзначимо, що останнім часом почастішали випадки зараження комп'ютерів шкідливою програмою Win32/TrojanDownloader.Carberp. Цей вірус використовує на комп'ютері жертви застарілі версії таких програм як Adobe Flash, Adobe Reader, Java. Спеціалісти ESET рекомендують виконати оновлення цих продуктів, щоб запобігти зараження комп'ютерів у мережі.

Актуальні версії можна завантажити за посиланнями:

Adobe Flash Player - http://get.adobe.com/ru/flashplayer/
Adobe Acrobat Reader - https://get.adobe.com/reader/
Java - https://www.java.com/ru/download/manual.jsp або https://javadl.sun.com/webapps/download/AutoDL?BundleId=57240

11. Використовуйте надійне та ефективне антивірусне програмне забезпечення з оновленими базами сигнатур, до складу якого входять такі модулі як Антиспам та Персональний брандмауер.