Хто більш майстерний: учасники Євробачення чи сучасні кіберзлочинці?

Кожного року увага глядачів з усього світу прикута до талановитих музикантів, які змагаються за перемогу в одному з найстаріших пісенних конкурсів світу — Євробаченні. У фіналі країни-учасники завойовують прихильність публіки не тільки музикою, але й оригінальністю виступів. Саме видовищні постановки часто допомагають співакам справити враження на глядачів та здобути перемогу. Так само і кіберзлочинці часто спричиняють чималий резонанс серед Інтернет-користувачів створенням витончених і небезпечних загроз.

Але на відміну від учасників Євробачення, творці шкідливого програмного забезпечення не зацікавлені в широкому обговоренні своїх загроз. В той же час завдяки певним особливостям процесу інфікування, вони часто опиняються в центрі уваги користувачів.

Прикладом такої програми є вимагач Cerber. Шифруючи файли та вимагаючи виплатити 500 доларів викупу, дана загроза «говорить» з жертвою, чим і привернула увагу не тільки публіки, але й розробників антивірусного програмного забезпечення. Після інфікування пристрою програма кілька разів повторює коротке повідомлення з попередженням. На даний час спеціалісти ESET працюють над винайденням інструменту розшифрування даних для цього сімейства шкідливих загроз.

Інша небезпечна програма Jisut, яка блокує екран пристроїв Android, продемонструвала своє вміння справити враження на жертву за допомогою відтворення пісні з фільму жахів Альфреда Хічкока після інфікування пристрою. Бонусом до цього стало постійне вібрування ураженого пристрою.

Спілкування з шанувальниками та відповіді на їхні листи є невід’ємною частиною життя співака. Контактують з жертвою і творці програми-вимагача PadCrypt через чат в реальному часі, де кіберзлочинці дають детальні інструкції щодо виплати викупу за розшифрування даних.

Надихають творців шкідливого програмного забезпечення й інші сфери шоу-бізнесу. Подібно до реаліті-шоу, кіберзлочинці можуть шпигувати за своїми жертвами. Так деякі програми з сімейства шпигунів здатні управляти мікрофоном мобільного телефону, записуючи або ж підслуховуючи в режимі реального часу розмови жертви.

У той час же творців загрози SchwarzeSonne (Blacksun) більше приваблюють візуальні мистецтва. Захоплюючи веб-камери пристроїв, програма-шпигун таємно записує та може публікувати відео зі своїми жертвами. Деякі кіберзлочинці згодом шантажують користувачів публічним поширенням відзнятих кадрів.

Тому велике питання, хто все ж таки майстерніший — учасники Євробачення, які змагаються за прихильність глядачів, чи сучасні кіберзлочинці, які створюють все більш витончені види загроз для інфікування пристроїв користувачів.

Проте на відміну від співаків Євробачення, розголос часто шкодить творцям шкідливих програм, тому більшість авторів небезпечних кодів намагаються уникати уваги публіки та прагнуть непомітного поширення загроз.

У зв’язку з широкою популярністю нових видів шкідливих програм спеціалісти ESET рекомендують дотримуватися добре відомих правил безпеки – регулярно оновлювати операційну систему та програмне забезпечення, користуватися надійним антивірусним рішенням, а також створювати резервні копії файлів.