Тенденції інтернет-загроз 2011: що новий рік нам готує?

Компанія ESET - лідер в галузі розробки антивірусного програмного забезпечення - представляє основні тенденції розповсюдження комп'ютерних загроз у 2011 році. З приходом нового року виникає питання - що чекати найближчим часом, чого варто стерегтися, можна зітхнути спокійно чи потрібно готуватися до активних атак нових шкідливих програм? Відповіді на ці питання допоможуть користувачам вжити необхідні заходи для захисту своїх комп'ютерів, а також мобільних та портативних пристроїв. У зв'язку з цим спеціалісти ESET підготували прогноз на 2011 рік.

Згідно з даними аналітичного центру інтернет-загроз ESET (ESET Cyber Threat Analysis Center), найбільшу загрозу представлятимуть соціальні мережі. Як найпопулярніші засоби спілкування та передачі різноманітних файлів, Twitter, Facebook та інші програми, які надають можливість користувачам обмінюватися миттєвими текстовими повідомленнями, будуть головним джерелом розповсюдження шкідливого програмного забезпечення. У зв'язку з цим варто очікувати збільшення кількості атак на ці сайти, а також появу нових методів для крадіжки особистих даних користувачів у соціальних мережах. Спеціалісти ESET радять користувачам подібних сервісів бути дуже обережними, не розміщувати в них конфіденційну інформацію, а також не переходити за невідомими посиланнями.

У центрі уваги зловмисників опиняться мобільні пристрої. У новому році будуть використовуватися різноманітні шкідливі програми для отримання доступу до інформації та особистим даним, які зберігаються на смартфонах і КПК. Популярним видом діяльності кіберзлочинців залишиться відправлення текстових повідомлень та здійснення дорогих дзвінків на платні номери, а також почастішають випадки шпигунства.

Одною з основних проблем у 2011 році стануть добре відомі українським користувачам ботнети - мережі комп'ютерів, заражених шкідливими програмами, які дозволяють кіберзлочинцям віддалено керувати зараженими машинами. Спеціалісти ESET прогнозують значне збільшення кількості подібних мереж.

Широко розповсюдженими залишаться загрози BlackHat SEO, які використовують для атаки техніки пошукової оптимізації (SEO), легітимні методи для покращення рейтингу сайту компанії у результатах видачі пошукових систем. Сьогодні хакери зловживають цими технологіями - використовуючи SEO та маючи контроль над тисячами сайтів, вони у найкоротший термін покращують рейтинг своїх шкідливих сайтів у пошукових системах. У результаті користувачі, які здійснювали пошук у Інтернеті, сильно ризикують потрапити на шкідливі сайти замість корисних.

Ще однією проблемою у новому році буде соціальна інженерія. За словами експертів ESET, більшість загроз буде розповсюджуватися, використовуючи стандартні методи (електронна пошта, шкідливі локатори URL, форуми, сайти новин) та заражаючи комп'ютер жертви під час во время клику на шкідливе гіперпосилання. Крім того, ще однією неприємністю для користувачів може стати уразливість у LNK файлах. Очікується велика кількість атак з метою проникнення до системи контроля та управління SCADA, яка, як правило, використовується на промислових підприємствах. Для цього зловмисники можуть використовувати фішинг, шкідливе ПЗ соціальної інженерії, 0-денні загрози та троянські програми.

Згідно з даними аналітичного центру інтернет-загроз ESET (ESET Cyber Threat Analysis Center), у минулому році кількість шкідливих програм нараховувала більше 40 млн екземплярів, у 2011 експерти прогнозують, що це число збільшиться до 50 млн. У зв'язку з цим спеціалісти компанії ESET рекомендують користувачам забезпечити якісний та надійний захист комп'ютерів, портативних і мобільних пристроїв.