Технологія розумного міста: у чому небезпека швидкого розвитку смарт-технологій

З кожним роком смарт-технології все більше проникають в наше сучасне життя, дозволяючи не тільки контролювати всі домашні пристрої за допомогою смартфона, а й управляти системами цілих міст. Зокрема у деяких містах вже використовують інтелектуальні системи для контролю вуличного освітлення та управління дорожнім рухом. Завдяки таким інноваційним технологіям значно спрощується контроль різних внутрішніх процесів міста та покращується рівень життя його жителів.

«Розумне місто» — це концепція, яка передбачає широке використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) для управління електропостачанням, комунальними послугами та транспортною інфраструктурою з метою економії витрат, зменшення шкідливого впливу на навколишнє середовище та прискорення усунення несправностей. Також невід’ємною складовою смарт-міст є технологія розумного дому, яка дозволяє управляти усіма приладами та системами постачання у будинку з одного пристрою.

Інтелектуальні системи управління роблять розумне місто уразливим для кіберзлочинців - ESET

Небезпека технології розумного міста: приклади атак

Ще раніше спеціалісти ESET повідомляли про виявлення шкідливого програмного забезпечення, яке було використано під час кількох атак на енергетичний сектор. Зокрема варто згадати атаку хакерів на українські енергетичні компанії у 2015 році, яка спричинила вимкнення електроенергії на декілька годин. Крім цього, ще одним відомим прикладом стало поширення цілеспрямованого шкідливого коду для підриву важливих промислових процесів у 2017 році. Оскільки сьогодні майже всі прилади залежать від електроенергії, її відключення може спричинити справжній хаос у різних галузях діяльності. Скажімо, порушення роботи електронних платежів припиняє виплату заробітної плати працівника, а через збої в роботі світлофора виникає безлад на дорозі і таких прикладів безліч.

Також було виявлено щонайменше два випадки поширення шкідливих програм для прихованого майнінгу криптовалют на інфікованих системах управління електростанціями. Крім фінансових витрат та спричинення проблем електропостачання, процес майнінгу криптовалют споживає значну кількість енергії, що має достатньо високий вплив на навколишнє середовище.

Варто зазначити, що не тільки компанії є жертвами подібних атак. У більшості випадків пристрої Інтернету речей мають уразливості, які кіберзлочинці можуть використати для інфікування системи та викрадення даних жертви.  Зокрема минулого року було виявлено масштабну операцію для прихованого видобутку криптовалюти з використанням домашніх роутерів.

Антивірусні рішення ESET спрямовані на захист розумних міст і їх інфраструктури.

Ще однією ціллю зловмисників можуть стати популярні зараз «розумні» лічильники, які використовуються для точного контролю спожитої електроенергії, газу та води. У разі інфікування кіберзлочинці зможуть отримати доступ до системи приладу та управляти ним.

Через зростання кіберзагроз, націлених на технології розумного міста, виникає проблема їх захисту. У більшості випадків під час реалізації подібних проектів переймаються тільки доступністю та використанням найновіших технологій, забуваючи про питання безпеки. Однак із зростанням взаємозв’язку між усіма важливими системами міста, реалізація заходів з кібербезпеки має стати пріоретитним завданням, від успіху якого залежить належне функціонування усіх процесів міста та відповідно рівень якості життя його жителів.

Опублікував: ESET 0 коментар(ів)

Додайте коментар

(Для зворотнього зв’язку)