Інтернет-шантаж у новій формі: як захиститися від доксингу

Соцмережі стали для сучасних користувачів певним онлайн-щоденником, у яких вони публікують різні деталі зі свого життя. Однак недостатня конфіденційність та велика кількість особистих даних зацікавила і зловмисників, які різними способами намагаються нажитися на користувачах.  

Однією із таких онлайн-небезпек є «доксинг» ― діяльність, пов’язана з  Інтернет-переслідуванням, яка передбачає пошук та публікацію кіберзлочинцями в Інтернеті особистої інформації своїх жертв зазвичай зі зловмисною ціллю. Зокрема онлайн-переслідувачі хочуть змусити жертву хвилюватися, інколи вимагаючи при цьому гроші, а іноді з метою помсти. У зв’язку з цим спеціалісти ESET підготували поради, які допоможуть правильно реагувати на доксинг та запобігти йому у подальшому.

У чому небезпека доксингу?

Багато хто думає, що йому немає чого приховувати, оскільки він не знаменитість. Однак насправді, жертвою доксингу може стати будь-хто. За даними одного дослідження, майже 20% опитаних були жертвами доксингу. Серед прикладів таких інцидентів ― публікація номера телефона людини у фейковій рекламі непристойного характеру як помста за її думку або шантажування розміщенням особистих даних в Інтернеті з вимогою видалення негативного відгуку про компанію.

Доксинг може здійснюватися як невідомими особами та групами, так і знайомими або навіть близькими людьми. Такий Інтернет-шантаж може вийти далеко за межі онлайн-простору та призвести  до переслідування в реальному житті.

За останні роки доксинг перетворився на інструмент соціального тиску на людей, тоді як злочинці почали залякувати тих, чиї дії вважають невірними та шкідливими для суспільства.

Зловмисники намагаються нажитися на користувачах за допомогою доксінгу. ESET.

Зокрема у липні 2022 року австрійський лікар, який регулярно наголошував на необхідності вакцинації проти COVID-19, покінчив життя самогубством через постійні залякування з боку тих, хто вважав пандемію обманом. Незадовго до інциденту лікаря зустріли на робочому місці протестувальники, які також погрожували його вбити. Поширення особистої інформації лікаря призвело до нових погроз навіть з боку людей за межами Австрії.

Чи можливо уникнути доксингу?

У разі відсутності інформації про вас в Інтернеті ризики стати жертвою доксингу значно зменшуються, оскільки зловмисникам буде важко знайти будь-які ваші особисті дані. В іншому випадку, якщо ви активний користувач Інтернету, варто ускладнити пошук інформації про себе за допомогою наступних порад.

  • Зменшіть свою присутність в Інтернеті, видаливши непотрібну інформацію із соцмереж.
  • Не публікуйте особисті дані в Інтернеті. Пам'ятайте, що чим менше інформації про вас доступно, тим нижчі ризики стати жертвою шахраїв та онлайн-переслідувачів.
  • Використовуйте багатофакторну автентифікацію для всіх своїх облікових записів.
  • Створюйте надійні унікальні паролі для всіх акаунтів.
  • Забезпечте конфіденційність та шифрування ваших відеоконференцій та дзвінків.
  • Не відкривайте підозрілі посилання в Інтернеті, особливо від незнайомих відправників.

Як реагувати на доксинг?

Відразу повідомте про кривдника та заблокуйте його за допомогою доступних інструментів на платформі, на якій вас переслідують. Також зробіть скріншоти з усіма деталями для підтвердження дій зловмисника. Після цього варто обмежети доступ до іноформації у ваших акаунтах для незнайомців та розповісти друзям та близьким про інцидент, який стався з вами, особливо у випадку публікації вашої адреси проживання.

Крім того, варто переконатися у захисті банківської картки, зокрема переглянути дії з карткою та встановити ліміти на різні операції. Хоча доксинг наразі не вважається злочином, фінансове шахрайство та фізична шкода, до якої він може призвести, є причиною, щоб звернутись до правоохоронних установ. Тоді як, найкраще, що ви можете зробити вже зараз, ― це дотримуватись вищеперерахованих порад та бути обережним в Інтернеті.

 

Читайте також:

Як покращити безпеку браузера та власних даних під час перегляду вебсторінок

Що таке цифровий слід та як його зменшити — поради для користувачів

Поширені схеми шахрайства у Фейсбук: як не потрапити у пастку зловмисників

Опублікував: ESET 0 коментар(ів)

Додайте коментар

(Для зворотнього зв’язку)